معجزات بسیاری با پدیده ی امید در ارتباطند، شاید فکر میکنید شرایط شما بسیار خاص و عجیب است ولی هزاران نفر دقیقا در همین شرایط امیدوارانه اتفاقات خوبی را رقم زده اند. در این مقاله داستان هایی واقعی از تاثیرات مثبت یا منفی امید برایتان تعریف میکنیم.

امید، مهمترین فاکتور ادامه ی بقا

اگر بخواهیم مهم ترین فاکتور بشریت در ادامه ی بقا را انتخاب کنیم، بی شک و با اختلاف فراوان مقوله ی امید در صدر انتخاب ها خواهد بود. با ساده سازی و بصورت غیر علمی میتوان ادعا کرد دلیل اصلی افسردگی نا امیدی است، و انسان ناامید علاوه بر احساس اندوه، از حرکت نیز باز میماند. در دنیای واقعی چیزی بنام حرکت بی هدف و مانا وجود ندارد، اگر حرکتی است به سمت و سویی سوق پیدا می کند، و اگر سمت و سو و مقصدی وجود نداشته باشد آن حرکت موقت و کوتاه خواهد بود.

مسیر موفقیت به آسانی پیموده نمیشود !

مسیر رسیدن به موفقیت در غالب موارد سخت و طاقت فرساست. پیمودن چنین مسیر دشواری صرفا با اراده ی فولادین و ممارست در حرکت امکان پذیر است. لذا لازم است در قدم اول مقصد و هدف مشخص باشد و در گام دوم امید به رسیدن وجود داشته باشد. در طول مسیر وسوسه ی تسلیم بارها شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد، تسلیم و رهایی و از دشواری های راه! و این امید است که شما را از این وسوسه ی آسودگی میرهاند.

پدیده ای که نمی توان بسادگی آن را توصیف کرد، و لمس آن صرفا با تجربه کردن امیدواری بدست میاید… ما پس از سال ها فعالیت در کانون امیدی هست به جرات میگوییم امید معجزه ای است که نتایج غیرمنطقی و اعجاب آوری در پی دارد. مهم نیست چقدر هدف دور از دسترس بنظر بیاید یا امکانات شما محدود باشد، معجزه ای در دنیا وجود دارد که انسان های امیدوار و سمج را به آرزوهایشان میرساند، معجزه ای که دست یابی به آن اصلا سخت نیست … و اثبات آن با بررسی زندگینامه تمامی افراد موفق میسر است.

آیا واقعا سرطان با امیدواری قابل درمان است ؟

خیر، صرفا با امیدواری سرطان درمان نمی شود. اما میتوان با قاطعیت ادعا کرد بدون امیدواری قطعا سرطان قابل درمان نیست. ما نمونه های بسیاری از اتفاقات عجیب دیده ایم! بیمارانی را دیده ایم که پزشکان کاملا ناامید بوده اند اما آن ها درمان شدند. اشخاص گرفتار در مشکلاتی را دیده ایم که بصورت معجزه آسایی از چنگال مشکلات گریختند. یکی از نمونه های بیاد ماندنی فرود بدون چرخ هواپیمای فوکر ۱۰۰ در فرودگاه زاهدان بود. به گزارش زیر از شهروند توجه کنید:

مسافران پرواز مشهد- زاهدان جان سالم به در بردند

هواپیمای مشهد – زاهدان ساعت ۳۰: ۱۲ ظهر روز شنبه از مشهد به سمت زاهدان حرکت کرد. درحالی‌که تصور می‌شد هواپیما به سلامت در فرودگاه زاهدان فرود ‌آید ناگهان در نزدیکی فرودگاه پرواز شماره۸۰۵۳ دچار نقص فنی در قسمت چرخ سمت چپ هواپیما شد. 

خلبان با باز نشدن چرخ سمت چپ هواپیما مجبور شد چندین‌بار فرودگاه بین‌المللی زاهدان را دور بزند تا سوخت را تخلیه کرده و میزان آن را کاهش دهد و بتواند فرود اضطراری موفقی داشته باشد.  به ناچار با وجود یک چرخ بسته به حالت اضطرار در باند فرودگاه بین‌المللی زاهدان فرود آمد. 

ساعت ۱۳:۱۰ روز شنبه درحالی‌که نیروهای نظامی و امدادی و اعضای ستاد بحران سیستان و بلوچستان روی باند فرودگاه بین‌المللی زاهدان نفس‌ها را در سینه حبس کرده بودند و در انتظار حادثه‌ای ناگوار بودند، مهارت خلبان فوکر ۱۰۰ باعث شد فرود اضطراری هواپیما بدون خسارت جانی انجام شود. 

هواپیما همزمان با فرود به سمت چپ باند منحرف شد و بال آن به زمین برخورد کرد اما پس از سر خوردن بال هواپیما روی زمین و توقف آن در میان تپه‌های خاک به ناگاه بالشتک‌های خروج اضطراری باز شد و هواپیما نیز دچار آتش‌سوزی نشد. 

این کاپیتان کارکشته می‌گوید تا دقایقی پیش از فرود بی‌خطر هیچ یک از مسافران در جریان باز نشدن چرخ‌ها نبودند تا این‌که با دعوت آنان به آرامش واقعیت را به همه گفته است. در مدت پرواز یک‌ساعته بی‌هدف سعی زیادی شد تا چرخ‌های هواپیما با اهرم‌های دستی باز شوند اما همه تلاش‌ها به بن‌بست خوردند. 

کارکشتگی این خلبان در چه بود ؟

اصول پرواز تقریبا مواردیست که تمام خلبانان با آن آشنا هستند. به همین خاطر نمی توان ادعا کرد خلبانی که دانش بیشتری دارد موفق به چنین فرودی میشود. بی شک امیدواری خلبان منجر به موفقیت این فرود بوده است. بسیاری از افراد و خلبانان هنگام مواجهه با وسوسه تسلیم نمیتوانند مقاومت کنند. ثانیه به ثانیه ی شرایط بحرانی، سخت و طاقت فرساست و تسلیم شما را رها میکند. دردها بپایان میرسند! ولی مزد استقامت در آن شرایط سخت و دشوار چیزی جز پیروزی و موفقیت نیست. امید به زنده ماندن. امید به محقق شدن آرزوها و اهداف، امید به درمان بیماری های صعب العلاج و ..

حتما داستان دو بیماری که پرونده هایشان جابجا شده بود را شنیده اید. به بیماری که سنگ کلیه داشت اشتباها پرونده بیمار سرطانی را دادند و بالعکس. سنگ کلیه بیماری بسیار دردناکیست اما کشنده نیست! این بیمار با گمان اینکه دردهای شدیدی که تجربه میکند ناشی از بیماری سرطان است به وسوسه تسلیم لبیک گفت و جان خود را بخاطر بیماری سنگ کلیه از دست داد. از طرفی بیمار دوم از سرطان مهلک با گمان اینکه دردهای سنگ کلیه شدیدتراز این هم هم میتوانند باشند نجات یافت. او همواره منتظر دردهای سخت تر بود و قطعا میدانست که درمان میشود! پس درمان شد. (این داستان واقعی است و کتابی در این خصوص چاپ شده است)

معمای حل شده توسط ژنرال ویلیام مایر

بعد از جنگ آمریکا با کره، ژنرال ویلیام مایر که بعدها به سمت روانکاو ارشد ارتش آمریکا منصوب شد، یکی از پیچیده ترین موارد تاریخ جنگ در جهان را مورد مطالعه قرار میداد.
حدود ۱۰۰۰ نفر از نظامیان آمریکایی در کره، در اردوگاهی زندانی شده بودند که از همه استانداردهای بین المللی برخوردار بود. این زندان همه امکاناتی که باید یک زندان طبق قوانین بین المللی برای رفاه زندانیان داشته باشد را دارا بود.
این زندان با تعریف متعارف تقریباً محصور نبود و حتی امکان فرار نیز تا حدی وجود داشت. آب و غذا و امکانات به وفور یافت میشد.در آن از هیچ یک از تکنیکهای متداول شکنجه استفاده نمیشد، اما…

اما بیشترین آمار مرگ زندانیان در این اردوگاه گزارش شده بود. عجیب این که زندانیان به مرگ طبیعی می مردند. با این که حتی امکانات فرار وجود داشت اما زندانیان فرار نمیکردند. بسیاری از آن ها شب میخوابیدند و صبح دیگر بیدار نمیشدند. آن هایی که مانده بودند احترام درجات نظامی را میان خودشان و نسبت به هم وطنان خودشان که مافوق آن ها بودند رعایت نمیکردند، و در عوض عموماً با زندانبانان خود طرح دوستی میریختند. دلیل این رویداد، سالها مورد مطالعه قرار گرفت و ویلیام مایر نتیجه تحقیقات خود را به این شرح ارائه کرد:

در این اردوگاه، فقط نامه هایی که حاوی خبرهای بد بود را به دست زندانیان میرساندند و نامه های مثبت و امیدبخش تحویل نمیشد.
هر روز از زندانیان میخواستند در مقابل جمع، خاطره یکی از مواردی که به دوستان خود #خیانت کرده اند، یا میتوانستند خدمتی بکنند و نکردند را تعریف کنند.هر کس که جاسوسی سایر زندانیان را میکرد، سیگار جایزه میگرفت.
اما کسی که در موردش جاسوسی شده بود و معلوم شده بود خلافی کرده هیچ نوع تنبیهی نمیشد.در این شرایط همه به جاسوسی برای دریافت جایزه (که خطری هم برای دوستانشان نداشت) عادت کرده بودند.

تحقیقات نشان داد که این سه تکنیک در کنار هم، سربازان را به نقطه مرگ رسانده است. چرا که با دریافت خبرهای منتخب (فقط منفی) امید از بین می رفت.با جاسوسی، عزت نفس زندانیان تخریب میشد و خود را انسانی پست می یافتند. با تعریف خیانتها، اعتبار آنها نزد هم گروهی ها از بین میرفت و این هر سه برای پایان یافتن انگیزه زندگی، و مرگ های خاموش کافی بود. این سبک شکنجه، شکنجه ی خاموش نامیده میشود. هر روز از زندانیان میخواستند در مقابل جمع، خاطره یکی از مواردی که به دوستان خود خیانت کرده اند، یا میتوانستند خدمتی بکنند و نکردند را تعریف کنند.هر کس که جاسوسی سایر زندانیان را میکرد، سیگار جایزه میگرفت. اما کسی که در موردش جاسوسی شده بود و معلوم شده بود خلافی کرده هیچ نوع تنبیهی نمیشد.در این شرایط همه به جاسوسی برای دریافت جایزه (که خطری هم برای دوستانشان نداشت) عادت کرده بودند.

تحقیقات نشان داد که این سه تکنیک در کنار هم، سربازان را به نقطه مرگ رسانده است، چرا که با دریافت خبرهای منتخب (فقط منفی) امید از بین می رفت.با جاسوسی، عزت نفس زندانیان تخریب میشد و خود را انسانی پست می یافتند. با تعریف خیانتها، اعتبار آنها نزد هم گروهی ها از بین میرفت.و این هر سه برای پایان یافتن انگیزه زندگی، و مرگ های خاموش کافی بود.این سبک شکنجه، شکنجه ی خاموش نامیده میشود.

زنده ماندن فقط نفس کشیدن نیست!

داستان هایی که تعریف کردیم نمونه هایی بود از تاثیر امیدواری در مدیریت شرایط سخت و بحرانی. لازم به ذکر است زنده ماندن به معنی نفس کشیدن نیست، همانطور که به بیماران افسرده مردگان متحرک میگویند. لازم است شعار این مقاله را اصلاح کنیم. امید علت زنده ماندن نیست ! امید خود زنده ماندن است. میتوانید نفس بکشید بی آنکه امیدی به فردا داشته باشید یا از لحظاتتان استفاده کنید … ولی زندگی یعنی صبح ها با اشتیاق از خواب بیدار شوید و آرزوهایی زیادی داشته باشید که امیدوارانه برای رسیدن به آن ها تلاش میکنید و میجنگید و تسلیم نمیشوید.

پس از همین حالا شروع کنید. اگر از مردگان متحرکید، اگر فکر میکنید تمام رویاهیتان صرفا سراب هستند و توانایی رسیدن به آن ها را ندارید! از همین حالا امیدوار بودن را تمرین کنید. همچنین از شما دعوت میکنیم شنونده قسمت پنجم رادیو امیدی هست با موضوع امید باشید :

گوش دادن اپیزود پنجم رادیو امیدی هست

کلید واژه های مقاله : امید، امیدواری، مجعزه، هدف، موفقیت، زندگی

سایر مقالات :