آیا شکست خوردن مقدمه پیروزی است ؟

در گوگل عبارت “شکست مقدمه پیروزی” را جست و جو کردم و با محتویات جالبی رو به رو شدم. بسیاری از متفکران عزیز ادعا کرده اند که شکست مقدمه پیروزی نیست و نباید قبح شکست خوردن بریزد. و فرآیند شکست – شکست – شکست –  موفقیت صحیح نیست و مدل درست آن موفقیت – موفقیت –  موفقیت  -موفقیت است.

راه رفتن کودک

شکست خوردن، لازمه ی دنیای واقعی

دوستان عزیزم ما در دنیای انیمیشن یا کتاب کودک زندگی نمی کنیم. در دنیای ما بر خلاف فیلم و سینما اتفاقات در ۱۵ دقیقه و نیم ساعت رخ نمی دهند، بلکه در طی سالیان سال اتفاق می افتند. در زندگی واقعی کودک بک شبه راه رفتن نمی آموزد بلکه بارها زمین میخورد تا یاد بگیرد روی پاهای خودش بایستد. این انتخاب کودک انسان نیست که در ایستادن بارها شکست بخورد تا نهایتا موفق به آن شود. این طبییعت نظام هستی است که کودک نیز بعنوان بخشی از این نظام طبیعت ناچار است برای راه رفتن از آن پیروی کند.

وقتی می گوییم شکست مقدمه موفقیت است از نظام طبیعت صحبت میکنیم نه از یک انتخاب. شما اگر بی حرکت بایستید و هیچ آزمون و خطایی نداشته باشید ممکن است هیچ وقت شکست را تجربه نکنید اما قطعا موفقیت هم تجربه نخواهید کرد. اگر بخواهید حرکت را آغاز کنید باید بارها زمین بخورید تا با تمام نکات و زیر و بم مسیر آشنا شوید.  این بدیهی است که تا حد امکان از خرد و تجربیات خود استفاده میکنید تا در بی دردسرترین حالت ممکن و با کمترین ضرر و شکست اقدام به این کار کنید.

هیچ انسانی برای شکست خوردن برنامه ریزی نمی کند ! هیچ انسانی از نرسیدن به اهداف خود خوشحال نمی شود. تاکید میکنیم هیچ انسانی نمی تواند مسیر طولانی کمال و موفقیت را بدون شکست های مقطعی طی کند. همانطور که هیچ کودکی نمی تواند بدون صدها بار خطا، جمع و تفریق و تقسیم را یاد بگیرد. پس کماکان روی حرفمان هستیم : شکست، مقدمه ی پیروزی است.

شکست خوردن اصولی !

نحوه برخورد صحیح با مقوله شکست منجر به موفقیت میشود. فرو رفتن در شکست ها و ادامه حرکت، یا نا امیدی از دستیابی به اهداف منجر به موفقیت نهایی نمی شود.

نگاه شما به شکست باید این باشد : “هزینه ای که برای رسیدن به موفقیت پرداخت میکنم.” دستیابی به هر چیزی هزینه دارد.

ولی ریختن پول هایتان در سطل زباله به معنی پرداخت هزینه نیست! شما هزینه میکنید تا تجربیات بیشتری کسب کنید، یا در میان اتفاقات مختلف ریسک های منطقی را بیازمایید.

برای اطلاعات بیشتر با صرف زمان کمتر از بیست دقیقه شنونده فایل صوتی مربوط به این مقاله باشید.

گوش دادن اپیزود چهارم رادیو امیدی هست

نویسنده : میلاد اسمعیلی

کلید واژه های مقاله : شکست، موفقیت، پیروزی، طبیعت، قانون

سایر مقالات :