هیچ انسانی وجود ندارد که کاملا بی استعداد باشد !

شاید این جمله را خیلی شنیده باشیند، فلانی انسان با استعدادیه! در همه چیز موفقه … دست به خاک میزنه طلا میشه … یا بالعکس. بخصوص در سیستم مدارس ما که خیلی هم پیشرفته نیستند گاها برچسب بی استعداد بودن روی بعضی دانش آموزان زده میشود، و این ها بخاطر کمبود دانش و تجربه ی عزیزانی است که چنین قضاوت هایی میکنند.

چیزی که عموم مردم فکر میکنند وجود رابطه ی مستقیم میان هوش و استعداد است! یعنی اگر کودک آن ها هوش بسیار بالایی داشته باشد پس کودک با استعدادی نیز هست و بالعکس، پس لازم است در مقدمه جواب یک سوال مهم را بیابیم، تفاوت هوش و استعداد در چیست ؟

تفاوت هوش و استعداد

در یک تعریف؛ هوش عبارت است از توانایی یادگیری و کاربرد مهارت های لازم برای سازگاری با نیازهای فرهنگ و محیط فرد و نیز توانایی حل مسئله و استعداد عبارت است از قابلیت و توانایی خاص در یادگیری همراه با بروز قابلیت شخصی و انجام ماهرانه یک کار خاص (برگرفته از سایت Bamom) البته کمی در تعریف هوش ابهام و کلیت وجود دارد، ما این ابهام را با کمک پیتر تیلور حل میکنیم. تیلور ۶ ویژگی برای شخص باهوش قائل میشود :

توانایی های بالا مجموعا هوش را تشکیل میدهند، و اما تعریف استعداد کمی واضح تر است، استعداد برای یک مساله خاص تعریف میشود، و در هاون مساله ی خاص شخص سریعتر از سایر افراد مطالب مربوطه رو یاد میگیرد و یا در اجرای آن بهتر از سایر افراد ظاهر میشود.

شاید باهوش نباشید، اما با استعداد هستید

برگردیم به مقدمه ی مقاله، همه ی انسان ها باهوش نیستند! وقتی میزان توانمندی شخص ملاک قرار میگیرد، قاعدتا مبحث رقابتی تلقی شده و شخصی باهوش بحساب میاید که از سایر افراد توانمندتر باشد. اما استعداد کاملا متفاوت است، حتی بعضا هوش را یک استعداد تلقی میکنند. شما ممکن است انسان باهوشی نباشید اما قطعا در زمینه ای استعداد دارید، بعبارت دیگر انسان بی استعداد وجود خارجی ندارد.

خلقت شما مانند تمامی موجودات و عناصر هستی بی هدف نبوده است. انسان برای انجام ماموریت های بزرگ بعنوان خلیفه خداوند در زمین طراحی شده است. قطعا جهت به سرانجام رساندن تاثیری بزرگی که برای آن خلق شده اید ابزارهایی نیاز بوده که در قالب استعدادهایتان به شما داده شده است. میخواهید بدانید چه استعدادهایی در شما وجود دارد و از وجود آن ها غافلید ؟ کافیست بفهمید برای چه ماموریتی خلق شده اید. ما شما را در ایپزود سوم رادیو امیدی هست در این خصوص کمک میکنیم.

ماموریت هر انسان در جهان هستی

کمی از مباحث علمی و تعریف فاصله بگیریم، یکی از مهم ترین سوالات تاریخ بشریت این بوده : انسان چرا خلق شده است ؟

برای پاسخ به این سوال در ویکی پدیا Meaning of life را جست و جو کردیم تا کاملا بدون داوری و جهت گیری خاصی ببینیم عموم انسان های جهان چه جوابی برای این سوال دارند. شما هم میتوانید اینکار را انجام داده و خواهید دید جواب این سوال از نظر گروه های مختلف دسته بندی و در سایت قرار گرفته شده اند.( مثلا عرفا، دانشمندان، روانشناسان، فلاسفه و …)

بعضی مکاتب شادمانی را هدف از خلقت در نظر گرفته اند. بعضی کمال ، گروهی عشق و … اینکه جواب شما چیست به اعتقادات و تفکرات شما بستگی دارد. نکته جالب این است که همه ی مکاتب این اشتراک نظر را دارند که انسان هدفمند خلق شده است.البته ما در مورد گروه ها و دسته های عمومی تر صحبت میکنیم. شاید عرفان ها و مکاتبی هم باشند که چنین نظری ندارند، اما به جرات میتوان گفت اکثریت انسان ها معتقدند خلقت انسان هدفمند بوده است.

زمانیکه از انسان صحبت میکنیم، تک تک انسان های تاریخ را شامل میشود. یدین معنا که اگر خلقت انسان هدفمند بوده است پس هم من، هم شما، هم اجداد و هم فرزندان ما خلقتی هدفمند داشته اند. ولی تفاوتی میان تمامی این افراد وجود دارد، من با شما و شما با پدرتان و … قطعا در بسیاری زمینه ها تفاوت داریم.

دو حالت را میتوان در نظر گرفت، در حالت اول اگر هدف از خلقت برای تمامی انسان ها مشترک باشد پس با توجه به تفاوت انسان ها با یکدیگر قطعا روش رسیدن به آن هدف برای هر نفر با دیگری متفاوت خواهد بود. در حالت دوم ممکن است هدف از خلقت برای هر نفر با دیگری تفاوت داشته باشد.

در اپیزود سوم امیدی هست از این دیدگاه صحبت میکنیم که قطعا استعدادهای درونی شما هم راستای ماموریت های شما در زندگی هستند. خداوند حکیم هیچ انسانی را بی هدف خلق نکرده است. و توانایی ها و استعدادهای شما بی هدف به شما اعطا نشده اند. پس باید در راستای درست زندگی، در راستای کمال و دستیابی به فضائل مختلف استعدادهای خود را کشف کنیم و ماموریت خود را بدرستی انجام دهیم. هیچوقت از یاد نبرید که شما بی استعداد نیستید !

گوش دادن اپیزود سوم رادیو امیدی هست

نویسنده : میلاد اسمعیلی
کلید واژه های مقاله : هوش، استعداد، ماموریت، مکاتب، خلقت

سایر مقالات :