چگونه میتوانید استعداد خود را کشف کنید ؟ یافتن جواب این سوال میتواند آینده شما را دگرگون کند، در این مقاله سعی میکنیم شما را در یافتن جواب کمک کنیم.

جمله منسوب به انیشتین در مورد استعداد

«همه موجودات نابغه اند، ولی اگر بخواهیم در مورد نبوغ یک ماهی بر اساس “توانایی‌اش در پریدن روی شاخه‌ی درخت ” قضاوت کنیم، آن ماهی خود را در تمام طول زندگی‌اش یک احمق خواهد دانست»

دقیقا تا زمانیکه یک ماهی امید به پرواز داشته باشد، روز به روز خود را بی استعدادتر خواهد دانست. این قاعده در مورد انسان ها نیز برقرار است. با حرکت در مسیر درست همچون پرنده ای خواهیم بود که پرواز میکند، و با تلاش بی نتیجه در مسیری خلاف استعدادهایمان، همچون ماهی ای خواهیم بود که برای پروازتلاش میکند.

دسته بندی انواع استعدادها

استعدادها در سه نوع مختلف دسته بندی می شوند: استعدادهای شناحتی، حسی و حسی-حرکتی. استعدادهای شناختی به مواردی همچون قدرت تمرکز، حافظه، استدلال و … مربوط است. استعدادهای حسی ارتباط مستقیم با حواس پنجگانه ی انسان دارند، بعنوان مثال قوی بودن حس بینایی میتواند به شکوفایی شخص در حوزه ی تصویرگری یا تصویربرداری کمک کند. استعدادهای حسی حرکتی به سرعت عکس العمل فیزیکی شخص نسبت به انواع محرک ها و قابلیت های فیزیکی او اطلاق میشوند. (جهت کسب اطلاعات بیشتر روی لینک کلیک کنید)

میزان دقت آزمون های استعدادیابی

تست های استعدادیابی متفاوتی وجود دارند که کارایی بسیاری از آن ها در حاله ای از ابهام است. بسیاری از موسسات با آگاهی از “علاقه والدین در یافتن بارقه هایی از هوش یا استعداد در کودکشان” با ارائه ی آزمون های استعدادیابی درآمدهای خوبی کسب میکنند.

نمیتوان ادعا کرد همگی این آزمون ها بی نتیجه و باطل هستند. گستره استعدادها به حدی است که ارزیابی همگی آن ها به یکباره امکان پذیر نیست. ضمن اینکه در آزمون هایی که از پرسش و پاسخ استفاده میشود، شرایط میتواند در پاسخ هایی که داوطلبان ارائه میکنند تاثیرگذار باشد. بعنوان مثال در خانواده ای که پدر همواره از جامعه ی سینمایی تعابیر بدی ارائه کرده است، کودک حتی در صورت دارا بودن توانایی در این عرصه ممکن است از ابراز آن خودداری کند.

در بسیاری از مواقع شخص حتی نمی تواند استعداد خود را در ذهنش مجسم کند چون با اولوبت بندی هایش در تضاد است. اولویت بندی ای که برگرفته از خانواده، محیط زندگی، شرایط اقتصادی و فرهنگی شکل گرفته است. به همین خاطر در حال حاضر مهندسان بسیاری داریم که خوشحل و موفق نیستند چرا که علاقشان به رشته تحصیلی صرفا برگرفته از عوامل خارجی بوده است و از درون به سمت و سوی دیگری گرایش داشته اند.

آزمون های استعدادیابی شاید تا حدی در کشف چند استعداد موفق عمل کنند. اما مهم ترین کاشف استعدایدهایتان خود شما هستید.

من در چه مسائلی استعداد دارم ؟

جواب دادن به این سوال ممکن است بسیار دشوار باشد… علت این سختی عواملی است که دست به دست هم میدهند تا مسیر خود را گم کنید، پس در قدم اول لازم است این عوامل را دور بریزیم. هر آنچه در مورد تحصیلات، پرستیژ و … در ذهن دارید دور بریزید. پیکاسو یا بتهوون از نود و نه درصد تمام پزشکان تاریخ معتبرتر هستند، چرا که در مسیر استعدادشان پیش رفته اند. شاید شما بتوانید یک پزشک یا مهندس معمولی باشید. معمولی بودن برای هیچ انسانی کافی نیست! بهتر است آشپز فوق العاده و مطرحی باشید تا یک مهندس معمولی. پس دوباره تاکید میکنم، هیچ شغل یا مسیری را بی ارزش یا دور از شان تصور نکنید.

در قدم دوم بررسی کنید فعالیت در چه حوزه هایی برای شما جذاب تر است ؟ شما دوست دارید یک کارآگاه باشید ؟ یا یک سارق حرفه ای ؟ خلبان ؟ تمامی این ها عناوین شغلی هستند و به تنهایی استعداد محسوب نمی شوند! کسی استعداد خلبانی ندارد.بلکه استعدادهای بنیادی تری دست به دست هم میدهند تا خلبان خوبی خلق کنند. لیونل مسی استعداد فوتبال بازی کردن ندارد، بلکه استعدادهای حسی حرکتی فوق العاده ای دارد که از او یک ستاره خلق کرده اند. برگردیم به سوال ابتدایی … دوست داشتید شغلتان چه بود؟ خلبان؟ شاید شرایطش را نداشته باشید، مهم نیست.

شما استعدادهایی دارید که صرفا در خلبان بودن بکار نمی آیند. هدف ما یافتن استعدادهای بنیادین شماست نه هیچ چیز دیگری. معمولا علاقه با استعداد ارتباط مستفیم دارید، بعبارت دیگر اگر علاقمند به موضوعی هستید احتمالا در آن زمینه استعدادهایی نیز دارید. هرچند که این نظریه همیشگی نیست و اتفاقا گاهی کمبودها و ناتوانایی ها علایق را شکل میدهند. ولی با ارزیابی علایقتان حتما با گزینه هایی رو به رو میشوید که نشات گرفته از استعدادهای شما هستند نه ناتوانی هایتان. کافیست اصول منطق را در ارزیابی خود بکار ببندید.

در قدم سوم باید فعالیت های خود را گسترده تر کنید. سعی کنید در موضوعاتی که مورد علاقتان است بیشتر سرک بکشید، خود را محک بزنید. شاید حل کردن مسائل ریاضی در کمتر از پانزده دقیقه شما را خسته کند، اما حین تمرین موسیقی هیچگاه خسته نشوید. اصولا خسته نشدن حین انجام یک فعالیت بخصوص نشانه ی بارزی از وجود استعداد در آن حوزه است. حتی اگر توانمندی و هوش شما در حد معمول یا کمتر از آن باشد، وجود این استعداد و ادامه ی فعالیت شما بصورت خستگی ناپذیر نتایج خوبی را به ارمغان میاورد.

با گسترده تر کردن فعالیت هایتان شانس بیشتری برای کشف استعدادهایی دارید که تا کنون در سایه ی بی تجربگی پنهان مانده بودند. زمان خود را بگونه ای مدیریت کنید که کارها با روش های مختلف انجام شوند یا اوقات فراغت شما با فعالیت های متفاوتی سپری شود نه صرفا با دیدن اخبار یا کلیپ های فضای مجازی. زمان طلای نابی است که در اختیارتان قرار داده شده و هر چه بیشتر از آن استفاده کنید، استعدادهای بیشتری را شکوفا خواهید کرد.

وظیفه شما در قبال استعداد فرزندتان چیست ؟

دنبال برچسب زدن به کودکتان نباشید. مهم نیست کودک شما تیزهوش است یا نیست. توانایی او در یادگیری ریاضی و تاریخ هم خیلی مهم نیست. بزرگترین وظیفه شما آن است که در ذهن کودک مکانیزم ارزش گذاری سنتی را فعال نکنید. کودک شما نباید موفقیت را در مشاغل خاصی ببیند. تمامی حوزه ها و مشاغل مهم و پراهمیت هستند. برای انجام این کار هیچوقت کودکتان را از کاری که واقعا اشتباه نیست منع نکنید! اگر کودک خوش صحبتی دارید هرگز حتی به شوخی او را از صحبت کردن منع نکنید.

باید شرایطی را فراهم آورید که کودکتان در مواجهه با مسائل مختلف قرار بگیرد. اگر شرایط فراهم است برای او حیوان خانگی تهیه کنید. عکس العمل های او در مواجهه با موسیقی و نقاشی را کاملا ارزیابی کنید. فعالیت های ورزشی او در قالب بازی های مختلف و نحوه ارتباط با هم سن و سالان را با دقت بررسی نمایید. بصورت کلی سنین کودکی بهترین زمان برای کشف و شکوفایی استعدادها هستند، البته فراموش نکنید این طیف وسیع از فعالیت های گوناگون کاملا با میل و رغبت کودکتان باشد نه تحمیل شما. در چنین شرایطی کودک تا سنین نوجوانی حوزه های مختلفی را تجربه کرده و می تواند در سنین بالاتر براحتی علایق خود را پیدا کند. علایقی که دروازه اصلی کشف استعدادها هستند.

یک نکته اساسی را هیچگاه فراموش نکنید، هیچ انسانی نیست که بی استعداد باشد !

گوش دادن اپیزود سوم رادیو امیدی هست

نویسنده : میلاد اسمعیلی 
کلید واژه های مقاله : استعداد، کشف استعداد، تست کشف استعداد